Vyberte si vhodné oplocení
Oplocení je nedílnou součástí domu. Ať chceme nebo nechceme plot má několik neopomenutelných výhod a u domu je nutností. Chrání náš majetek a zabraňuje zvídavým pohledům. Plní také funkci doplňku celé oplocené stavby. Jiný plot bychom měli zvolit k moderní novostavbě, jiný k chalupě nebo k chatě. Naštěstí si můžete vybrat z pestré nabídky materiálů a typů oplocení. Výběr plotu asi nejspíš budete chtít přizpůsobit i svým finančním možnostem. Mezi nejlevnější variantu oplocení patří pletivový plot. Betonový plot vám zase vydrží celá léta.
Jeho pořizovací cena je přijatelná. Počítejte, ale s tím, že velkou parádu neudělá ani vás neskryje před zraky kolemjdoucích. Více soukromí vám poskytne, když na plot připevníte rákos.
Jestli jste příznivci přírodního oplocení, pak je pro vás jediným řešením vysadit si plot živý. Sice nějaký čas potrvá, než vám doroste do potřebné výšky, ale při výběru vhodné rostliny, vám může dělat radost mnoho let.
Túje jsou nejoblíbenějším druhem na živý plot. Jejich velkou výhodou je, že na zimu neopadávají a poměrně rychle přirůstají. Tvoří také protihlukovou bariéru a pohlcují prach.
Novějším druhem keře používaného na živý plot je turkestánský brest. Patří mezi rychle rostoucí keř a snese jakoukoli půdu. Za rok je schopný přirůst o jeden a půl metru. Vydrží hluboký sestřih. Po sestřihu naopak znovu bujně obroste. Keř je vhodný i pro alergiky, protože nekvete a není jedovatý. Jedinou nevýhodou, možná někoho odradí, je na podzim opadání listí.
Jestli patříte mezi ty, kterým opadavé keře nevadí, spojte příjemné s užitečným. Vysadíte-li si jako živý plot keře indiánské borůvky – muchovníky, určitě nebudete litovat. Keř má jedlé a velmi zdravé plody, které můžete dobře využít v kuchyni. Navíc je na jaře obsypán spoustou drobných bílých květů. Ani muchovník nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Dokonce vydrží velmi silné mrazy až do -40°C.