Kohouta na víně zvládne i začátečník
Myslíte si, že příprava tohoto pokrmu patří pouze do rukou francouzských šéfkuchařů? Vyvedeme vás z omylu. Stačí opatřit potřebné suroviny, což by neměl být takový problém, až na zmiňovaného pána kurníku. Neměl by být příliš starý, protože by se mohlo stát, že maso bude houževnaté i po několika hodinách pečení. Pokud seženete mladé menší kohoutky, raději použijte rovnou dva kusy pro čtyři osoby. Omyté maso naporcujte, velmi mírně vetřete sůl naskládejte do litinového hrnce, nebo pekáče, proložte pár snítkami tymiánu, rozmarýnu a třemi kusy bobkového listu. Přidejte pár kuliček pepře a nového koření. Vše zalejte jedním litrem suchého červeného, přiklopte poklicí a dejte do lednice. Tam se budekohout na víně macerovat do druhého dne. Právě víno totiž napomůže změknutí tohoto tužšího, ale vynikajícího masa.
Druhý den maso vyjměte z vinného láku, který si ponechte pro pozdější potřebu podlévání. Maso zprudka zatáhneme na dvou lžících sádla a přidáme k němu nahrubo nakrájené tři cibule, které orestujeme do zlatova. Dále přisypeme jednu velkou lžička mleté papriky a vše promícháme. Nezbývá už než zalít vinným lákem, z nějž odstraníte sítkem všechno koření.
Hrnec vložte do trouby a jeho obsah duste na cca 180°C. Občas je třeba zkontrolovat, zda se tekutina neodpařila příliš. Pokud ano, doléváme opatrně horkou vodou tak, aby na konci dušení zbylo v nádobě zhruba tři centimetry vynikajícího výpeku. Nenechte se odradit, pokud ani po dvou hodinách maso nebude příliš měkké. U tohoto typu drůbeže lze předpokládat delší přípravu. Doporučujeme posledních deset minut odkrýt poklici, aby se vytvořila kůrčička. Podávejte se šťouchanými bramborami, nebo na francouzský způsob-s čerstvým pečivem.
Věřte, že delší čekání se několikanásobně vyplatí a vy předložením tohoto menu sklidíte velké ovace, i když jste pouhý kuchař-amatér.