Ruční práce může být pro všechny
Ruční práce se objevila již v dávné historii. Většinou ji provozovaly ženy, neboť se chtěli líbit mužům a zdobily si oděvy, vlasy i tělo. Šlo o výrobu různých oděvů, spon i různých maleb na trup a obličej. Mezi, většinou ženské, ruční práce z dávné doby, které existují dodnes patří:
- Korálkování – je to oblíbená metoda, která se k nám dostala z Indie. Jde o našívání korálků na různé části oděvů dnes již v přirozených barvách. Za dávných dob to byly barvy blýskavé a třpytivé.
- Pletení – s pletenými výrobky se setkáváme v každodenním životě. V dnešní době lze uplést téměř všechno, od spodního prádla až po doplňky do interiéru. Existuje široká škála vzorů, druhů vln a barev. K pletení můžeme používat buď pletací jehlice nebo rychlejší variantu – pletací stroj.
- Vyšívání – tak jako u pletení máme v nabídce mnoho druhů podkladového materiálu, přízí k vyšívání i jehel. Taktéž můžeme vyšívat ručně nebo použít vyšívací stroj. Rovněž je mnoho vyšívacích technik.
V současnosti si spousta žen přivydělává prodejem ručních výrobků „handmade“. Jde většinou o ženy, které jsou bez práce nebo ženy na mateřské dovolené. Jsou i ženy, které v této oblasti podnikají a tím si svůj měsíční rozpočet obohatí o nemalý obnos. Jelikož je člověk tvorem originálním, hledá i k sobě ten jedinečný kousek. Stále častěji lidé nechtějí to, co mají ostatní, protože se chtějí něčím a nějak odlišit. Proto je velká poptávka a velké využití ručně dělaných výrobků.
Muži také nezahálí
Muži také nezaostávali v ruční výrobě. Vyráběli věci ze dřeva, také oblečení, obuv a doplňky z kůže a kožešin. V současné době se spousta mužů věnuje spíše domácímu kutilství, např. drobné opravy v bytě nebo domě, na autě a také zahradě. Je pravdou, že ve vztahu k ručním pracím mají větší trpělivost a obratnost spíše ženy. Důležité je, aby tato činnost byla koníčkem a aby výsledný výrobek dělal dotyčnému radost.