K čemu jsou vám dobré brýle na modré světlo
Brýle na modré světlo zakoupíte v mnoha obchodech, a je jim také věnována patřičná reklama. Znáte však pravý důvod jejich využití, aniž by šlo pouze o módní záležitost a estetický doplněk, který krášlí zejména ženské tváře?
Orgánové hodiny a zdravý spánek
Někteří z vás již možná slyšeli o tzv. orgánových hodinách. Jedná se o pojem dle Tradiční čínské medicíny, který každému orgánu přisuzuje maximální a minimální přísun energie během 24 hodinového cyklu. Například v hodině „tlustého střeva“, která probíhá mezi pátou a sedmou hodinou ranní (zimního času), máme obvykle nutkání dojít si na toaletu, vyprázdnit se a zbavit se přebytečného odpadu. Orgánové hodiny vnímáme velmi citlivě např. při přeletu letadlem na dlouhé vzdálenosti směr západ – východ, kdy si na novém místě stále po určitou dobu udržujeme rytmus z předchozí odletové destinace.
Orgánové hodiny se vážou na střídání dne a noci a souvisí to také s nástupem fází spánku a bdění. Velký vliv na to má zejména poloha slunce na obloze. Pro náš zrak je velmi pozitivní ranní rozbřesk a večerní západ slunce, kdy je velmi sníženo množství modrého světla, a v této době dochází k lepší regeneraci oční tkáně. Nejvíce modrého světla je naopak kolem poledne, kdy je také naše tělo připravené podávat maximální výkony. Přirozené však je přizpůsobit se dennímu slunečnímu rytmu a nepřetěžovat zrak nadbytkem modrého světla od rána do večera, k čemuž bohužel dochází při práci na počítači, při sledování televize nebo displeje mobilního telefonu.
Jestliže to přeháníme a příliš dlouho namáháme zrak modrým světlem, může to poškodit nejen oči, což se projeví jejich únavou a zhoršením zraku, ale také dojde k narušení přirozeného spánkového režimu. Sníží se tvorba melatoninu, hůře se nám usíná a spí a ráno se cítíme unavení a nedospalí. Jistým východiskem z této situace jsou brýle na modré světlo, které napodobují přirozený sluneční rytmus a našemu zraku poskytují významnou pozitivní službu.